T491A105M016ZT7280
Mfr.Part #
T491A105M016ZT7280
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
A
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Width :
1.6mm
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.04
Series :
T491
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Molded
Datasheets
T491A105M016ZT7280
KEMET T491A105M016ZT7280
1μF ±20% 10Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A105M016ZT7280 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 10Ohm as their resistance.Insulating oil has a tan delta of 0.04 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.