T491A105K035AT7280
Mfr.Part #
T491A105K035AT7280
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1206
Tantalum Capacitors
Height :
1.6mm
Dissipation Factor :
4 %
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Published :
Length :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
A
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.04
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm