T491A105K016ZTAU02
Mfr.Part #
T491A105K016ZTAU02
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±10%
Surface Mount
Datasheets
T491A105K016ZTAU02
KEMET T491A105K016ZTAU02
1μF ±10% 10Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A105K016ZTAU02 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 10Ohm as their resistance.