T435-800B-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T435-800B-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 4A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Trigger Device Type :
SNUBBERLESS TRIAC
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
30A 31A
Voltage - Rated DC :
800V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS On-state Current-Max :
4A
Mount :
Surface Mount
Leakage Current (Max) :
0.005mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Weight :
260.39037mg
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Current Rating :
4A
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
Hold Current :
35mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
T435
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Pin Count :
3
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Snubberless™
Radiation Hardening :
No
RMS Current (Irms) :
4A
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
400V/us