T4112511041-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T4112511041-000
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD SCREW
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated DC :
250V
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
3.00μin 0.076μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insulation Material :
Polyamide
Backshell Material, Plating :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
D
Series :
M12
Termination :
Screw
Published :
2015
Cable Opening :
0.157 ~ 0.236 (4.00mm ~ 6.00mm)
Shell Material :
Brass
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Contact Material :
Bronze
Preloaded :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Gender :
Receptacle
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Industrial
Number of Positions :
4
Operating Supply Voltage :
250V
Current Rating :
4A
Shell Size - Insert :
M12-4
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
T4112511041-000
TE Connectivity AMP Connectors T4112511041-000
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Screw Gold Nickel Bulk D Threaded
T4112511041-000 Overview
T4112511041-000 Features
M12 series
T4112511041-000 Applications
There are a lot of TE Connectivity AMP Connectors
T4112511041-000 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER