T405-600B-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T405-600B-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Length :
6.6mm
Hold Current :
10mA
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Voltage - Rated DC :
600V
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
2.4mm
Width :
6.2mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Elements :
1
Current Rating :
4A
RMS On-state Current-Max :
4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
20V/us
Lead Free :
Lead Free
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
30A 31A
Leakage Current (Max) :
0.005mA
Pin Count :
3
RMS Current (Irms) :
4A
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V