T38565-12-0
Mfr.Part #
T38565-12-0
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
20A
Pitch :
0.375 9.53mm
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mount :
Chassis, Panel
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Number of Circuits :
12
Top Termination :
Screws (Not Included)
Bottom Termination :
Wire Wrap, Insulated
Mounting Type :
Chassis, Panel
Datasheets
T38565-12-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Wire Wrap, Insulated 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 12 Circuits Polypropylene (PP)
T38565-12-0 Overview
T38565-12-0 Features
38000 series
T38565-12-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38565-12-0 Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"