T38512-20-0
Mfr.Part #
T38512-20-0
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Pitch :
0.375 9.53mm
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Voltage - Rated :
300V
Barrier Block
Terminal Screw Material :
Brass
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Top Termination :
Screws
Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
20A
Bottom Termination :
PC Pin, Insulated
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Terminal Screw Finish :
Nickel
Datasheets
T38512-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin, Insulated 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38512-20-0 Overview
T38512-20-0 Features
38000 series
T38512-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38512-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"