T38512-11-0
Mfr.Part #
T38512-11-0
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Current Rating :
20A
Published :
Terminal Screw Finish :
Nickel
Top Termination :
Screws
Series :
Terminal Screw Material :
Brass
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Circuits :
11
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Bottom Termination :
PC Pin, Insulated
Pitch :
0.375 9.53mm
Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
300V
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Datasheets
T38512-11-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin, Insulated 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 11 Circuits Polypropylene (PP)
T38512-11-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 11 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38512-11-0 Features
38000 series
T38512-11-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38512-11-0 Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"