T38225-20-0
Mfr.Part #
T38225-20-0
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Current Rating :
20A
Mount :
Chassis, Panel
Mounting Type :
Chassis, Panel
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
Solder Turret, Insulated
Top Termination :
Screws (Not Included)
UL94 V-0
Feature :
Flange
Number of Circuits :
20
Series :
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.375 9.53mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Published :
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Datasheets
T38225-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret, Insulated 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38225-20-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 20 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38225-20-0 Features
38000 series
T38225-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38225-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"