T38212-22-0
Mfr.Part #
T38212-22-0
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.375"
1
Feature :
Flange
Top Termination :
Screws
Number of Circuits :
22
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
20A
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Pitch :
0.375 9.53mm
Packaging :
Bulk
Terminal Screw Material :
Brass
Bottom Termination :
PC Pin, Insulated
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Screw Finish :
Nickel
Operating Temperature :
105°C
Datasheets
T38212-22-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin, Insulated 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 22 Circuits Polypropylene (PP)
T38212-22-0 Overview
T38212-22-0 Features
38000 series
T38212-22-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38212-22-0 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"