T38170-21-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38170-21-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Current Rating :
20A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Terminal Screw Finish :
Nickel
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
21
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Series :
Packaging :
Bulk
Bottom Termination :
PC Pin
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Terminal Block Type :
Barrier Block
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Screw Material :
Steel
Factory Lead Time :
4 Weeks
Top Termination :
Screws
Published :
Wire Gauge :
12-22 AWG
Datasheets
T38170-21-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle Barrier Block PC Pin 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 21 Circuits Polypropylene (PP)
T38170-21-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 21 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38170-21-0 Features
38000 series
T38170-21-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38170-21-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"