T38143-20-0
Mfr.Part #
T38143-20-0
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Mounting Type :
Chassis, Panel
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
20A
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Number of Circuits :
20
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Screw Material :
Steel, Stainless
Mount :
Chassis, Panel
Operating Temperature :
105°C
Bottom Termination :
Quick Connect (0.187)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Datasheets
T38143-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Quick Connect (0.187) 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38143-20-0 Overview
T38143-20-0 Features
38000 series
T38143-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38143-20-0 Terminal Blocks applications.
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"