T38120-18-0
Mfr.Part #
T38120-18-0
Description
CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.375"
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Published :
Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Chassis, Panel
Terminal Screw Material :
Steel
1
Terminal Screw Finish :
Nickel
Bottom Termination :
Solder Turret
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Number of Circuits :
18
Current Rating :
20A
Voltage - Rated :
300V
Mount :
Chassis, Panel
Pitch :
0.375 9.53mm
Datasheets
T38120-18-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 18 Circuits Polypropylene (PP)
T38120-18-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 18 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38120-18-0 Features
38000 series
T38120-18-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38120-18-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"