T38112-20-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38112-20-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Operating Temperature :
105°C
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Terminal Screw Finish :
Nickel
Number of Rows :
1
Top Termination :
Screws
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Block Type :
Barrier Block
Packaging :
Bulk
Number of Circuits :
20
Wire Gauge :
12-22 AWG
Terminal Screw Material :
Brass
Bottom Termination :
PC Pin
Current Rating :
20A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Series :
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Datasheets
T38112-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38112-20-0 Overview
T38112-20-0 Features
38000 series
T38112-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38112-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"