T38103-20-0
Mfr.Part #
T38103-20-0
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Top Termination :
Screws
Bottom Termination :
Closed
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Operating Temperature :
105°C
Number of Circuits :
20
Current Rating :
20A
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Screw Material :
Steel, Stainless
Pitch :
0.375 9.53mm
Datasheets
T38103-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Closed 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38103-20-0 Overview
T38103-20-0 Features
38000 series
T38103-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38103-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"