T38063-25-0
Mfr.Part #
T38063-25-0
Description
CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.375"
Published :
Terminal Screw Material :
Steel, Stainless
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.375 9.53mm
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
20A
Number of Circuits :
25
Top Termination :
Screws
Series :
Datasheets
T38063-25-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Wire Wrap 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 25 Circuits Polypropylene (PP)
T38063-25-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 25 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38063-25-0 Features
38000 series
T38063-25-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38063-25-0 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"