T38060-12-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38060-12-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Terminal Screw Finish :
Nickel
Operating Temperature :
105°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Screw Material :
Steel
Mounting Type :
Chassis, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis, Panel
Current Rating :
20A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Bottom Termination :
Wire Wrap
Wire Gauge :
12-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Circuits :
12
Terminal Block Type :
Barrier Block
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Top Termination :
Screws
Feature :
Flange
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
0.375 9.53mm
Number of Rows :
1
Datasheets
T38060-12-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Wire Wrap 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 12 Circuits Polypropylene (PP)
T38060-12-0 Overview
T38060-12-0 Features
38000 series
T38060-12-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38060-12-0 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"