T38050-15-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38050-15-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Chassis, Panel
Series :
Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
300V
Mounting Type :
Chassis, Panel
Top Termination :
Screws
Terminal Screw Finish :
Nickel
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Operating Temperature :
105°C
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Pitch :
0.375 9.53mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Bottom Termination :
Quick Connect (0.250)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Terminal Screw Material :
Steel
Published :
Number of Circuits :
15
Terminal Block Type :
Barrier Block
Current Rating :
20A
Wire Gauge :
12-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
T38050-15-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Quick Connect (0.250) 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 15 Circuits Polypropylene (PP)
T38050-15-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 15 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38050-15-0 Features
38000 series
T38050-15-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38050-15-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"