T38045-16-0
Mfr.Part #
T38045-16-0
Description
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375"
Bottom Termination :
Quick Connect (0.187)
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Series :
Feature :
Flange
Pitch :
0.375 9.53mm
Current Rating :
20A
Number of Circuits :
16
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage - Rated :
300V
Top Termination :
Screws (Not Included)
Datasheets
T38045-16-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Quick Connect (0.187) 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 16 Circuits Polypropylene (PP)
T38045-16-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 16 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38045-16-0 Features
38000 series
T38045-16-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38045-16-0 Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"