T38032-22-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38032-22-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Bottom Termination :
Quick Connect (0.110)
Mounting Type :
Chassis, Panel
Published :
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.375 9.53mm
Mount :
Chassis, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Number of Rows :
1
Terminal Screw Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flange
Operating Temperature :
105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Block Type :
Barrier Block
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Current Rating :
20A
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated :
300V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Circuits :
22
Wire Gauge :
12-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Terminal Screw Material :
Brass
Factory Lead Time :
4 Weeks
Top Termination :
Screws
Datasheets
T38032-22-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Quick Connect (0.110) 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 22 Circuits Polypropylene (PP)
T38032-22-0 Overview
T38032-22-0 Features
38000 series
T38032-22-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38032-22-0 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"