T38028-20-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38028-20-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Pitch :
0.375 9.53mm
Current Rating :
20A
Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Chassis, Panel
Series :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Number of Circuits :
20
Wire Gauge :
12-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Published :
Feature :
Flange
Bottom Termination :
Solder Turret
Number of Rows :
1
Mount :
Chassis, Panel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
T38028-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T38028-20-0 Overview
T38028-20-0 Features
38000 series
T38028-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38028-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"