T38022-11-0
Mfr.Part #
T38022-11-0
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
1
Terminal Screw Finish :
Nickel
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Screw Material :
Brass
Top Termination :
Screws
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis, Panel
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Chassis, Panel
Bottom Termination :
Solder Turret
Number of Circuits :
11
Polypropylene (PP)
Current Rating :
20A
Flammability Rating :
12-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Series :
Datasheets
T38022-11-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 11 Circuits Polypropylene (PP)
T38022-11-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 11 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38022-11-0 Features
38000 series
T38022-11-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38022-11-0 Terminal Blocks applications.
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"