T38020-13-0
Mfr.Part #
T38020-13-0
Description
CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.375"
Stock
851
In Stock :
851
Top Termination :
Screws
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
13
Terminal Screw Finish :
Nickel
Mount :
Chassis, Panel
Operating Temperature :
105°C
Terminal Screw Material :
Steel
Bottom Termination :
Solder Turret
Feature :
Flange
Current Rating :
20A
Published :
2012
Series :
38000
Pitch :
0.375 9.53mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mounting Type :
Chassis, Panel
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
12-22 AWG
Flammability Rating :
Datasheets
T38020-13-0
Curtis Industries T38020-13-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 13 Circuits Polypropylene (PP)
T38020-13-0 Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel mounts the part.Circuits number 13 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38020-13-0 Features
38000 series
T38020-13-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38020-13-0 Terminal Blocks applications.
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"