T38015-26-0
Mfr.Part #
T38015-26-0
Description
CONN BARRIER STRP 26CIRC 0.375"
Pitch :
0.375 9.53mm
Bulk
Current Rating :
20A
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
UL94 V-0
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Number of Circuits :
26
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Top Termination :
Screws (Not Included)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
T38015-26-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 26 Circuits Polypropylene (PP)
T38015-26-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 26 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38015-26-0 Features
38000 series
T38015-26-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38015-26-0 Terminal Blocks applications.
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"