T38010-24-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T38010-24-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated :
300V
Top Termination :
Screws
Number of Circuits :
24
Bottom Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
105°C
Terminal Screw Material :
Steel
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pitch :
0.375 9.53mm
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Block Type :
Barrier Block
Packaging :
Bulk
Terminal Screw Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Current Rating (Amps) :
20A
Wire Gauge :
12-22 AWG
Series :
Feature :
Flange
Datasheets
T38010-24-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin 38000 0.375 9.53mm 2 Wall (Dual) 24 Circuits Polypropylene (PP)
T38010-24-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 38000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.Circuits number 24 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T38010-24-0 Features
38000 series
T38010-24-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T38010-24-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"