T37163-15-0
Mfr.Part #
T37163-15-0
Description
CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.375"
Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
20A
Terminal Screw Material :
Steel, Stainless
Pitch :
0.375 9.53mm
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Bottom Termination :
Wire Wrap
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Circuits :
15
Datasheets
T37163-15-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Wire Wrap 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 15 Circuits Polypropylene (PP)
T37163-15-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 37000 Series, it can be found in this category.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 15 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T37163-15-0 Features
37000 series
T37163-15-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37163-15-0 Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"