T37158-12-0
Mfr.Part #
T37158-12-0
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Pitch :
0.375 9.53mm
Bottom Termination :
Quick Connect (0.250)
Current Rating :
20A
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
T37158-12-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Quick Connect (0.250) 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 12 Circuits Polypropylene (PP)
T37158-12-0 Overview
T37158-12-0 Features
37000 series
T37158-12-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37158-12-0 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"