T355F226M016AT
Mfr.Part #
T355F226M016AT
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Stock
500
In Stock :
500
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Type :
Conformal Coated
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
2.6μA
Tan Delta :
0.06
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
22µF
Dissipation Factor :
6 %
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.441 11.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
3.18mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2004
Diameter :
6mm
Series :
T355, UltraDip II
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
11.2mm
REACH SVHC :
No SVHC
Manufacturer Size Code :
F
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm