T354M476K035AT
Mfr.Part #
T354M476K035AT
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V RADIAL
Stock
182
In Stock :
182
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
10μA
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.06
Factory Lead Time :
10 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.402Dia 10.20mm
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
6.35mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.740 18.80mm
Dissipation Factor :
8 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm @ 100kHz
Series :
T354, UltraDip II
Packaging :
Bulk
Type :
Conformal Coated
Diameter :
10.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2004
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
M
Height :
18.8mm