T354K476K020AT
Mfr.Part #
T354K476K020AT
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V RADIAL
Stock
42
In Stock :
42
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Series :
T354, UltraDip II
Lead Pitch :
6.35mm
Length :
8.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Type :
Conformal Coated
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.350Dia 8.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 100kHz
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Published :
2004
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Voltage - Rated DC :
20V
Manufacturer Size Code :
K
Number of Pins :
2
Leakage Current :
7.5µA
Package / Case :
Radial, Disc
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Capacitance :
47μF
Dissipation Factor :
8 %
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Height :
15.5mm