T354K106M050AS
Mfr.Part #
T354K106M050AS
Package / Case
Dipped
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
8.9mm
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Leakage Current :
0.004mA
ESR :
1600 mΩ
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
15.5mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Bulk
Polarity :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Surface Mount :
Package / Case :
Dipped
Dissipation Factor :
8 %
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
6.35mm
Capacitance :
10μF