T353J476K016AT
Mfr.Part #
T353J476K016AT
Package / Case
Dipped
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
47μF
Max Operating Temperature :
125°C
Dissipation Factor :
6 %
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
10%
Lead Diameter :
500 µm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Package / Case :
Dipped
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
14.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
14.7mm
Lead Pitch :
5.08mm