T351E225K050AS7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T351E225K050AS7301
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Termination :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
2.54mm
Length :
11.2mm
Dissipation Factor :
5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Current - Leakage :
900nA
Capacitance :
2.2μF
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
Tantalum
Lead Diameter :
500 µm
Height :
11.2mm
Voltage - Rated DC :
50V