T322E566K015AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T322E566K015AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
15V
Capacitance :
56µF
Leakage Current :
6.7μA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.280Diax0.530L 7.11mmx13.46mm
Length :
13.46mm
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Package / Case :
Axial
Type :
Molded
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
7.11mm
Published :
Polarity :
Polar
Series :
T322
Packing Method :
Ammo Pack
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %