T30RW3FF400Q1
Mfr.Part #
T30RW3FF400Q1
Description
EZ-BEAM T30 SERIES: FIXED FIELD;
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Light Source :
INFRARED LED
Series :
T30
Connection Method :
Connector
Sensing Method :
Background Suppression
Product Status :
Active
Response Time :
16ms
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Cable Length :
Package :
Box
Voltage - Supply :
20V ~ 250V
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP69
RoHS :
Compliant
Output Configuration :
SPST - Dark-ON
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Sensing Distance :
15.748" (400mm)
Operating Supply Voltage :
20 VAC to 250 VAC
Amplifier Type :
Photoelectric
Datasheets
T30RW3FF400Q1
20V ~ 250V T30 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T30RW3FF400Q1 Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -40°C ~ 70°C. In order for these electronic components to work, they should be given 20V ~ 250V voltage. For photoelectric sensors, 16ms is considered an ideal response time. Photoelectric sensors should be supplied with 20 VAC to 250 VAC voltage for best performance.
T30RW3FF400Q1 Features
Sensing Distance: 15.748" (400mm)
Response Time: 16ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C