T20701500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T20701500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 7POS 35DEG 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Thread :
M2.5
Series :
T2
Current :
10A
Wire Gauge :
12-24 AWG
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Feature :
Interlocking (Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Green
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Orientation :
35° (145°) Angle with Board
Mounting Type :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Packaging :
Bulk
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions Per Level :
7
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Datasheets
T20701500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek T20701500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, T20701500000G pinout, T20701500000G datasheet PDF, T20701500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek T20701500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 35° (145°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG T2