T18-2VPFF50-9M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T18-2VPFF50-9M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
T18-2 SERIES: FIXED FIELD; RANGE
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Connection Method :
CABLE
Package :
Box
Product Status :
Active
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Cable Length :
354.331" (9000.00mm)
Amplifier Type :
Photoelectric
Series :
T18-2
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Sensing Distance :
1.969" (50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
Light Source :
Red (624nm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Response Time :
2ms
Adjustment Type :
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Sensing Method :
Background Suppression
Datasheets
T18-2VPFF50-9M
10V ~ 30V T18-2 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T18-2VPFF50-9M Overview
For reliable performance, set the photoelectric sensor's temperature to zero. For these electronic components to function, a circuit or system should have 0 volts. An ideal response time for photoelectric sensors is 2ms. Photoelectric sensors should have a supply voltage of 10 VDC to 30 VDC in order to be most effective.
T18-2VPFF50-9M Features
Sensing Distance: 1.969" (50mm)
Response Time: 2ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C