T18-2VPFF200IR-9M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T18-2VPFF200IR-9M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
T18-2 SERIES: IR FIXED FIELD; RA
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series :
T18-2
Connection Method :
CABLE
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Cable Length :
354.33" (9m)
Package :
Box
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
Sensing Method :
Background Suppression
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Response Time :
1.5ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Sensing Distance :
7.874" (200mm)
Amplifier Type :
Photoelectric
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Adjustment Type :
Light Source :
Infrared (870nm)
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Product Status :
Active
Datasheets
T18-2VPFF200IR-9M
10V ~ 30V T18-2 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T18-2VPFF200IR-9M Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -40°C ~ 70°C in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V ~ 30V. Sensors with a response time of 1.5ms are considered ideal. A photoelectric sensor should have a supply voltage of 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
T18-2VPFF200IR-9M Features
Sensing Distance: 7.874" (200mm)
Response Time: 1.5ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C