T18-2VPFF200-Q8
Mfr.Part #
T18-2VPFF200-Q8
Description
PHOTO SEN 200MM COMP PNP
Stock
9
In Stock :
9
Connection Method :
Connector
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Sensing Method :
Background Suppression
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Response Time :
1.5ms
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
7.874 (200mm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Ingress Protection :
IEC IP67, IEC IP68,IEC IP69K
Light Source :
Red LED
Datasheets
T18-2VPFF200-Q8
Banner Engineering T18-2VPFF200-Q8
10V~30V T18-2 Series Background Suppression -40°C~70°C
T18-2VPFF200-Q8 Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -40°C~70°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V~30V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 1.5ms.
T18-2VPFF200-Q8 Features
Sensing Distance: 7.874 (200mm)
Response Time: 1.5ms
Operating Temperature: -40°C~70°C