T18-2VPFF150-9M
Mfr.Part #
T18-2VPFF150-9M
Description
T18-2 SERIES: FIXED FIELD; RANGE
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source :
Red (624nm)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Amplifier Type :
Photoelectric
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Sensing Distance :
5.906" (150mm)
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
T18-2
Package :
Box
Adjustment Type :
Cable Length :
354.33" (9m)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Connection Method :
CABLE
Response Time :
1.5ms
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Datasheets
T18-2VPFF150-9M
10V ~ 30V T18-2 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T18-2VPFF150-9M Overview
Ensure reliable performance by setting the photoelectric sensor's temperature to -40°C ~ 70°C. It is necessary to provide these electronic components with a voltage of 0 to make them work in a circuit or system. Photoelectric sensors have an ideal response time of 1.5ms. For best performance, set the photoelectric sensor's supply voltage to 10 VDC to 30 VDC.
T18-2VPFF150-9M Features
Sensing Distance: 5.906" (150mm)
Response Time: 1.5ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C