T18-2VNFF100IR-9M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T18-2VNFF100IR-9M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
T18-2 IR 100MM NPN 9M CABLE
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Light Source :
Infrared
Series :
T18-2
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Package :
Bulk
Connection Method :
CABLE
Product Status :
Active
Response Time :
2ms, 2ms
Sensing Distance :
328.084' (100m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Output Configuration :
NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Cable Length :
354.33" (9m)
Sensing Method :
Background Suppression
Adjustment Type :
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67, IEC IP68, IEC IP69
Datasheets
T18-2VNFF100IR-9M
Banner Engineering T18-2VNFF100IR-9M
10V ~ 30V T18-2 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T18-2VNFF100IR-9M Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -40°C ~ 70°C. Electronic components require a voltage of 10V ~ 30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 2ms, 2ms.
T18-2VNFF100IR-9M Features
Sensing Distance: 328.084' (100m)
Response Time: 2ms, 2ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C