T16C397K060EZSS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T16C397K060EZSS
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 390UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Axial, Can
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
60V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
19.4564mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
2.1A
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.390Diax0.766L 9.90mmx19.46mm
Capacitance :
390µF
Dielectric :
Tantalum
Type :
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
T16
Termination :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Manufacturer Size Code :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
3μA
Feature :
Wet Tantalum
Voltage - Rated :
60V
Tolerance :
±10%
Published :
Datasheets
T16C397K060EZSS
Vishay / Sprague T16C397K060EZSS
390μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm @ 120Hz 3μA Bulk Axial, Can
T16C397K060EZSS Overview
There is a ripple current of 2.1A set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 3μA.
T16C397K060EZSS Features
2.1A is the ripple current of the capacitor