T110D127K015AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T110D127K015AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Surface Mount :
No
Package / Case :
Metal
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
0°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Diameter :
8.92mm
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Axial
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Current - Leakage :
6µA
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
15V
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
10%
Lead Diameter :
640 μm
Polarity :
POLARIZED
Length :
19.05mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
120μF
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
Tray
Datasheets
T110D127K015AT
KEMET T110D127K015AT
120μF 10% 85°C-Max 0°C-Min 800mOhm 2-Termination POLARIZED Tantalum Bulk Metal
T110D127K015AT Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 800mOhm.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T110D127K015AT Features
the dissipation factor is 6 %