T110D107J020AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T110D107J020AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
640 μm
Radiation Hardening :
No
Current - Leakage :
10μA
Tan Delta :
0.06
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Metal
Capacitance :
100μF
Packing Method :
Tray
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Polarity :
POLARIZED
Capacitance Tolerance :
5%
Diameter :
8.6mm
ESR :
0.6 mOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
20V
Surface Mount :
No
Tolerance :
5%