T110B476M006AS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T110B476M006AS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
47.0UF 6.0V
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Metal
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Diameter :
4.7mm
Length :
11.13mm
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
0°C
Packing Method :
Bulk
Tan Delta :
0.06
Current - Leakage :
1.5μA
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
510 µm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
Surface Mount :
No
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
6V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Termination :
Axial
Polarity :
Polar
Capacitance :
47μF