T110A105K050AS8368
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T110A105K050AS8368
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Leakage :
400nA
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
Tantalum
Tolerance :
10%
Length :
6.35mm
Termination :
Axial
Capacitance :
1μF
Diameter :
3.18mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
510 µm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
2 %