T10C220J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T10C220J
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 220V 250A RADIAL 3LEAD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
250A
Voltage - Off State :
220V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Series :
SIDACtor®
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Pulse Current :
250A
Published :
Voltage - Breakover :
265V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - On State :
4V