T-212-350M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T-212-350M3
Manufacturer
American Electrical, Inc.
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Screw Material - Plating :
Steel - Chromate Plated
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
-35°C~105°C
Torque - Screw :
0.28 Nm (2.5 Lb-In)
Current :
6A
Feature :
Interlocking (Side)
Plating :
Chromate, Steel
Published :
Min Operating Temperature :
-35°C
Termination :
Screw
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Thread :
M2
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Positions Per Level :
3
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Contact Plating :
Brass, Tin
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Voltage :
300V
Number of Positions Per Level :
3
Color :
Black
Pitch :
0.138 3.50mm
Wire Termination :
Screw
Wire Gauge :
16-26 AWG
Housing Material :
Polyester
Number of Levels :
1
Datasheets
T-212-350M3
Introducing Wire to Board American Electrical, Inc. T-212-350M3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-35°C~105°C, Voltage:300V, T-212-350M3 pinout, T-212-350M3 datasheet PDF, T-212-350M3 amp .Beyond Wire to Board American Electrical, Inc. T-212-350M3 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Black Bulk Polyester Through Hole Horizontal with Board Screw 1 Levels 16-26 AWG