SZMM5Z36VT5GF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SZMM5Z36VT5GF
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
SZMM5Z36VT5G/SOD523/SC-79
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Product Type :
Zener Diodes
Package :
Digi-Reel?
Length :
1.25 mm
Power Dissipation :
300mW
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Product Category :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 25.2 V
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
SOD-523
Tolerance :
±2%
Test Current :
2 mA
Height :
0.65 mm
Width :
0.85 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Zener Current :
0.05 uA
RoHS :
Details
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36 V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Qualification :
AEC-Q101
Brand :
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
2 %
Power - Max :
300 mW
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SZMM5Z36VT5GF
Nexperia SZMM5Z36VT5GF
±2% 50 nA @ 25.2 V 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
SZMM5Z36VT5GF Overview
A reverse leakage current of 50 nA @ 25.2 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.The design is highly flexible due to the zener current of 0.05 uA.1.1 V @ 100 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
SZMM5Z36VT5GF Features
reverse leakage current of 50 nA @ 25.2 V
50 nA @ 25.2 V is the maximum voltage (Tol)